Връх Кръстец и параклисът „Свети Иван Рилски-Чудотворец“
— 05.01.2016На 1007 метра в околностите на град Плачковци се извисява историческия връх Кръстец. Там на седлото между Голям и Малък Кръстец се събират двата римски прохода: Големия Друм и Мъглижкия проход. Те от много векове са били основните пътни артерии от Цариград през Стара Загора за северна България. В непосредствена близост до връх Кръстец, в местността Конарско са били летните пасища за коне на фамилията Асеневци, които вдигнали въстание и освободили България от 180 годишно Византийско робство. На мястото, където се събират двата прохода Асеневци са имали летен дворец. Пак в този район близо до връх Кръстец на водораздела се намира кладенец, който според предание е строен за нуждите на летния дворец. Според други историци кладенецът е от по-старо време и е бил строен за снабдяване с вода на преминаващите през прохода. Сега кладенецът е въстнановен и до него е построен летен туристически заслон с маси и пейки.
Според едно старо предание, мястото носи името Кръстец заради многото кръстове на духовни лица, придружаващи шествието по пренасяне мощите на Свети Иван Рилски. Тогава в 1195 г. българският цар Асен І тържествено пренесъл мощите на светеца от София във Велико Търново – тогавашната столица на България. Голямото шествие преминало през Мъглижкия проход. В летния дворец на връх Кръстец шествието е посрещнато от цар Асен. Там мощите са престояли седем дни, след което шествието е продължило за Търново, където мощите са положени в построената за тази цел църква на хълма Трапезица.
Из писанието на патриарх Евтимий:
„Щом царят узна за пристигането на шествието, излезе бързо с целия свой съвет на мястото, наречено Кръстец и като целуна почтително мощите на светеца, остави ги там седем дни, докато се изкара църквата в Търново“.
За ознаменуването на това събитие на връх Кръстец е построен скромен храм-параклис, който носи името „Свети Иван Рилски- Чудотворец“. Изграден е във самата скала, в основата на която е вградена частица от мощите на Св. Иван Рилски, донесена нарочно от Рилския манастир и е осветен с изворна вода от пещерата в Рила планина, където е живял светеца. Мястото е осветено от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий в съслужение с още седем духовни лица. Те отслужват водосвет и освещават мястото на бъдещия храм-параклис. Параклисът „Свети Иван Рилски – Чудотворец“ на връх Кръстец е пocтpoeн пpeз 2000 г. пo инициaтивa на Typиcтичecкo дpyжecтвo „Акaдeмик – ВTУ“ град Вeликo Tъpнoвo, а иконите са дело на cтyдeнти пo икoнoпиc oт Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Снимки на параклиса, пейзажни картини, Царският кладенец и на самия връх Кръстец може да разгледате в галерията Параклисът Свети Иван Рилски на връх Кръстец.
Оставете коментар